IV tarptautinis Mažeikių vargonų muzikos festivalis – tarp tautinės tapatybės, kūrybinių ieškojimų ir sakralumo

Liepos 6-ąją, minint Valstybės – Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, Mažeikiuose prasidės IV tarptautinis vargonų muzikos festivalis, tapęs reikšmingu regiono kultūriniu įvykiu ir svarbia erdve sakralinei muzikai, meninei bendrystei bei edukacijai. Nuo pat pradžių šis festivalis siekia ne tik puoselėti vargonų muzikos meną, bet ir pristatyti ryškiausius Lietuvos bei užsienio atlikėjus, supažindinti klausytojus su Mažeikių rajono bažnyčių autentiškais ir naujais vargonais, taip pat organizuoti edukacinius renginius, skatinančius gilesnį kultūros pažinimą.

Šių metų festivalis išsiskiria turtinga stilistine, emocine ir kultūrine palete bei keliomis naujovėmis. Simboliškai prasidedantis liepos 6-ąją, jis kviečia švęsti ne tik tautinę vienybę, bet ir kultūrinį dialogą su kaimyninėmis tautomis. Pirmą kartą festivalio scenoje išgirsime Latvijos vargonų duetą – Aigarą Reinį ir Ilzę Reinę, kurių koncertas žymės prasmingą meno ryšį tarp dviejų šalių. Kita naujiena – choro pasirodymas, išplečiantis festivalio žanrinę įvairovę nuo kamerinių ar solinių kūrinių iki monumentalių sakralinės muzikos opusų. Į festivalio repertuarą pirmą kartą įtrauktas ir liaudies instrumento – birbynės – bei vargonų duetas, išryškinantis subtilią sąveiką tarp lietuviško folkloro ir europietiškos sakralinės muzikos tradicijų.

Atidarymo koncertas, vyksiantis liepos 6-ąją, bus skirtas Lietuvos valstybės šventei – Karaliaus Mindaugo karūnavimo ir Tautiškos giesmės dienai. Aigaras Reinis ir Ilzė Reinė pristatys repertuarą vargonams keturiomis rankomis, kuriame suskambės įvairi muzikos panorama – nuo Johanno Christiano Bacho klasikinių temų iki šiuolaikinių latvių ir lietuvių kompozitorių kūrinių. Tarp jų – Rihardso Dubros „Mažoji simfonija vargonams“, M. K. Čiurlionio fuga ir Vidmanto Bartulio „Mėnulio šviesa“. Tai koncertas, kuriame muzika virs simboliniu kultūriniu tiltu tarp dviejų tautų, pabrėždamas bendrystę, dvasingumą ir atvirumą.

Rugpjūčio 3 d., minint Porciunkulės atlaidus, Mažeikių Švč. Jėzaus Širdies bažnyčioje įvyks vienas netikėčiausių festivalio koncertų – vargonų ir birbynės duetas, kuriame pasirodys vargonininkė Jurgita Kazakevičiūtė ir birbynininkas Eugenijus Čiplys. Šis duetas geba išgauti subtiliausius abiejų instrumentų tembrinius derinius, atskleisdamas ne tik tradicinius, bet ir šiuolaikinius skambesius. Programoje – kūriniai nuo J. S. Bacho, M. K. Čiurlionio ir Jurgio Juozapaičio iki Karlo Jenkinso ir Alessandro Marcello, kurių muzika sujungia senąją tradiciją su modernia estetine raiška.

Rugpjūčio 10 d. Mažeikių Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčioje vyks sakralinės muzikos koncertas, skirtas M. K. Čiurlioniui. Pastaruoju metu viešojoje erdvėje pasigirdo diskusijų dėl Čiurlionio muzikos tinkamumo bažnyčių erdvėse, tačiau festivalio meno vadovė Lukrecija Stonkutė įsitikinusi – jo kūryba persmelkta dvasingumo, meilės dangui, žemei ir žmogui, o tokios vertybės organiškai dera su sakralia aplinka. Koncerte pasirodys Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos choras, vadovaujamas Romualdo Gražinio, chormeisterė – Gitana Trimirkaitė. Prie vargonų sės išskirtinė viešnia iš Austrijos – Mona Hartmann, koncertuojanti prestižinėse Europos salėse ir dėstanti bažnytinę muziką.

Festivalio kulminacija – rugpjūčio 17 d. vyksiantis koncertas Žemalės Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčioje, po Šv. Roko atlaidų. Jame išgirsime senosios muzikos profesionalus iš Meksikos, JAV ir Vokietijos, šiuo metu gyvenančius Bazelyje, Šveicarijoje: Christianą Velasco Vázquezą (teorba), Nielsą Pfefferį (tiorbina), Gabrielį Smallwoodą (vargonai). Visi trys – „Schola Cantorum Basiliensis“ alumnai, atliksiantys programą, nukelsiančią klausytojus į XVII a. Italiją, kur skambės Kapspergerio, Castaldi, Frescobaldi, Arcadelto ir kitų baroko meistrų kūriniai. Tai bus jautri, intelektuali ir teatrališka muzikinė kelionė, įprasminanti festivalio uždarymą.

Po kiekvieno koncerto vyks edukacinės vargonų pažinimo valandėlės, kurios ypač mėgstamos tiek vaikų, tiek suaugusiųjų. Dalyviai turės unikalią galimybę ne tik iš arti pamatyti šį sudėtingą instrumentą, suprasti jo veikimo principus, bet ir patys pabandyti pagroti. Tokios patirtys dažnai tampa įkvėpimu gilesniam muzikos pažinimui ar net būsimos profesijos pasirinkimui.

IV tarptautinį Mažeikių vargonų muzikos festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Mažeikių rajono savivaldybė, Sauliaus Karoso labdaros ir paramos fondas. Festivalį organizuoja Mažeikių kultūros centras. Festivalio meno vadovė – muzikologė Lukrecija Stonkutė, kuri ne tik rūpinasi menine programa, bet ir veda visus koncertus. Festivalio projekto vadovas – Ričardas Grušas, festivalio globėja – Mažeikių rajono savivaldybės merė Rūta Matulaitienė.

Paklausta apie ateities planus, festivalio meno vadovė atsako viltingai: „Minčių, idėjų ir kūrybinio polėkio – išties daug, o kiekvienas sėkmingai įgyvendintas koncertas įkvepia kurti toliau. Nors gyvenimas nenuspėjamas, viliamės, kad tai, kas gimsta iš meilės muzikai ir bendrystei, ras kelią į klausytojų širdis ir ateityje.“

Anonsą parengė muzikologė Lukrecija Stonkutė

Į viršų