
1986 m. mažeikiškis kraštotyrininkas, mokytojas Algirdas Vilkas subūrė jauną bendraamžių ir bendraminčių kolektyvą, kuriam vadovavo daugiau kaip 10 metų. Vėlesni vadovai: Raimonda Ramanauskienė, Ligita Paulauskaitė, Danutė Petrauskienė, Sonata ir Sigitas Šakiai. Nuo 2009 m. „Alksnai“ vadovauja muzikos pedagogė Dainora Petrikienė, o nuo 2014 m., į kolektyvą grįžus jo įkūrėjui, iki šiol ansamblis turi du vadovus – D. Petrikienę ir A. Vilką. Nuo 1996 m. alksniškiai aktyviai dalyvauja respublikinėse dainų šventėse, įvairiuose miesto, rajono, apskrities ir šalies renginiuose, folkloro festivaliuose ,,Baltica“, ,,Atataria lamzdžiai“, ,,Skamba skamba kankliai“ ,Jori, šildyk žemę“, Gėid vuolungelė“, ,,Saulelė rauduona“ ir kituose. Autentišką krašto folklorą populiarino ir tarptautiniuose festivaliuose Čekijoje, Suomijoje, Latvijoje, Estijoje, Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje, Rumunijoje.
2006 m. „Alksna“, minėdama kūrybinės veiklos 20-metį, išleido kompaktinę plokštelę „Onkstėi ryta keldama“, 2008 metais išleistas tautosakos rinkinys „Nedieliuos rytieli“, kuriame pateikiami vertingiausi Mažeikių krašto tautosakos pateikėjų kūriniai: dainos, rateliai ir pasakojimai. Prie rinkinio pridėtoje kompaktinėje plokštelėje skambą pačių pateikėjų autentiškai atliekami kūriniai. 2014 m. įvykdytas bendras folkloro ansamblių „Alksna“ ir „Alksniokā“ projektas – išleista kompaktinė plokštelė „Oi eisio eisio“, organizuotas jos pristatymas Mažeikių visuomenei. Tais pačiais metais Etninės kultūros globos taryba prie Lietuvos Respublikos Seimo ir Žemaitijos regioninė etninės globos taryba ansambliams „Alksnai“ ir „Alksniokams“ įteikė padėkos raštus už Žemaičių krašto folkloro, tautosakos puoselėjimą ir sklaidą. 2012 m. už meninį lygį ir veiklą folkloro ansambliui suteikta mėgėjų meno kolektyvų I kategorija. 2016 m. lapkričio 12 d. „Alksna” šventė savo veiklos 30-metį, išleido knygą „Alksna. 30 metų kartu”.
2017 m. folkloro ansamblis „Alksna“ pelnė nominaciją ,,Geriausias krašto folkloro ansamblis ir jo vadovas“ ir balandžio mėn. 1 d. ansambliui įteikta simbolinė ,,Aukso paukštė“. Šiuo apdovanojimu siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į mėgėjų meninę kūrybą, jos reikšmę krašto kultūrai, išryškinti ir viešai pristatyti bei pagerbti geriausius. ,,Alksnos“ muzikantų atliekamos melodijos skamba 2019 m. išleistoje kompaktinėje plokštelėje „Mažeikiū krašta tradėcėne muzikontā“.
Perduodami iš kartos į kartą autentišką folklorą, alksniškiai, siekia išsaugoti tradicinės kultūros tęstinumą, perduoti tą kultūros dalį, kuri atspindi glaudų ryšį su gimtąja žeme, nes šis ryšys nuo senų senovės diktuoja harmonijos, dorovingo gyvenimo siekį.
Dainora Petrikienė – vadovė.
Mob. 8 698 11 640.
El. p. dainorapetrikas@gmail.com
Algirdas Vilkas – vadovas.
Mob. 8 687 51 763.