Nuo balandžio 6 dienos kviečiame į Mažeikių kultūros centrą ir išvysti įspūdingą iliustracijų parodą „Robotų pasakos“.

Stanisławas Lemas (1921–2006) pasaulyje geriausiai žinomas kaip genialus mokslinės fantastikos rašytojas, bet jo literatūrinės kūrybos palikime telpa ir kriminaliniai, ir autobiografiniai romanai, esė, apokrifai, įvairūs žanrų ribas peržengiantys tekstai. Rašytojo knygos išverstos į 41 pasaulio kalbą, o bendras tiražas viršija 30 milijonų egzempliorių.

Septintajame ir aštuntajame XX amžiaus dešimtmečiuose parašytose S. Lemo knygose – reiškiniai ir dalykai, po daugelio metų tapę tikrove. Jis numatė elektronines knygas, planšetinius kompiuterius, garsines knygas, internetą, „Google“ paieškos naršyklę, išmaniuosius telefonus, 3D spausdintuvą, virtualią realybę. Jo kūryba įkvėpė sukurti žaidimą „The Sims“.

Šioje parodoje pristatomos rašytojo 100 metų gimimo jubiliejaus proga 2021 m. Estijoje ir Lietuvoje išleistų „Robotų pasakų“ iliustracijos. Lenkijoje į mokyklinę programą įtrauktos „Robotų pasakos“ buvo išleistos 1964-aisiais. Tais pačiais metais pasauliui pristatytas pirmasis IBM 360 serijos kompiuteris, sukurta ir paleista pirmoji programa, parašyta basic programavimo kalba, Mėnulio link paleista raketa.
Parodoje knygos iliustracijos pateikiamos originalia ir neįprasta forma – demonstruojami ne pilni kūriniai, bet jų fragmentai, jie slepiami pasakų erdvėje, įgydami trimatę formą ir tapdami erdvinių konstruktų elementais generuoja naujas prasmes.

Pasakas apipavidalino iliustratoriai: Edgar Bąk, Katarzyna Bogucka, Zosia Dzierżawska, Gosia Herba, Rita Kaczmarska, Paweł Mildner, Dawid Ryski, Katarzyna Walentynowicz
Parodos kuratorė Magdalena Kłos-Podsiadło / studija
Parodos dizaineriai: Marta Rowińska, Lech Rowiński / betonas
Grafikos dizaineris Lech Rowiński / betonas
Parodos organizatorius Adomo Mickevičiaus institutas / culture.pl
Projekto koordinatorės: Dorota Szczepanek, Magdalena Wiśniewska

„Robotų pasakas“ į lietuvių kalbą vertė Viktoras Tamošiūnas, knygą išleido „Odilės“ leidykla

 

Comments are closed.

PAKLAUSK
Skip to content