2018 m. liepos 31 d. – rugpjūčio 2 d. Mažeikių ir Skuodo rajonuose Lietuvos nacionalinis kultūros centras organizavo XXX etnoinstrumentologinę ekspediciją, vadovaujamą LNKC instrumentinio folkloro specialisto Arūno Lunio. Vienas iš 16 ekspedicijos dalyvių  – mūsų kraštietis kompozitorius, pedagogas, etnomuzikologas, muzikantas, folkloro ansamblio „Vydraga“ įkūrėjas ir vadovas Algirdas Klova.   

Ekspedicijos  metu garso, vaizdo, anketų pagalba buvo renkama medžiaga apie mūsų rajone gyvenančius tradicinius muzikantus. Surasti dar muzikuojančius vyresnio amžiaus mūsų rajono gyventojus buvo nelengva, todėl už pagalbą dėkoju Dainorai Petrikienei, Gintautui Griškėnui, Gražinai Vainutienei, Eliutei Pocevičienei, Reginai Stonkuvienei, Birutei Švažienei, Jūratei Šiaulienei. Ekspedicijos dalyviai susitiko su muzikantais iš Viekšnių, Pikelių, Ukrinų, Mažeikių, Leckavos, Pievėnų, Rubikų, Sedos.

Lapkričio 8 d. Vilniuje, Mokytojų namuose buvo surengtas koncertas „Griežia Mažeikių ir Skuodo krašto liaudies muzikantai“, skirtas ekspedicijai Mažeikių ir Skuodo rajonuose apibendrinti. Koncertą pradėjo Leckavos muzikantai Vladas Gediminas Lingys (smuikas), Vytautas Šuliokas (akordeonas). Armonikomis grojo tirkšliškis Vaclovas Krapauskas, mažeikiškis Vytautas Ramanauskas; Sedos muzikantai: Egidijus Vainutis – lūpine armonikėle ir Gabrielė Griškėnaitė – smuiku. Koncertą užbaigė vaikų folkloro ansamblio „Alksniokā“ instrumentinė grupė: Jonas Šopa, Edmondas Vaškys, Aleksandras Godelis, Simas Makiejevas.

Nors liaudies instrumentinio muzikavimo tradicijos buvo nutrūkusios, bet dėka folkloro ansamblių, muzikantų entuziastų tradicinis muzikavimas plinta. Jaunimas mokosi, tradicinio grojimo subtilybes, manierą, kurią perima iš vyresniųjų. Mūsų rajone pagrindiniai tradicijų perėmėjai tai – vaikų folkloro ansamblių „Alksniokā“ ir „Rėmoliokā“ muzikantai. 

2019 m. vasario mėnesį vyresnieji ir jaunesnieji muzikantai buvo pakviesti į Mažeikių kultūros centrą atvykusią  Lietuvos nacionalinio kultūros centro kilnojamąją garso įrašų studiją. Taip gimė kompaktinė plokštelė MAŽEIKIŪ KRAŠTA TRADĖCĖNĒ MUZIKONTĀ. 

Liepos mėn. radijo stotyje „Mažeikių Aidas“ ir folkloro festivalyje „Gėid vuolungelė“ Sedoje ji buvo pristatyta  visuomenei.  

Už kompaktinę plokštelę leidybą dėkojame Lietuvos nacionaliniam kultūros centrui, Mažeikių rajono savivaldybei. 

Mažeikių rajono kultūros centro etnografė 

Jolanta Kaleckienė

Leave a Reply

PAKLAUSK
Skip to content