Spalio 24 d. (trečiadienį) 17 val.

Sedos kultūros centre

Lietuvos šimtmetis su nacionaliniu instrumentu

Styginių kvartetas ARCHI QUARTETT, solistas Vytautas Kiminius (birbynė)

 

 

 

 

 

 

 

 

KONCERTO PROGRAMA:
I – DALIS
1. J. Švedas „Raliavimas“ Solo birbynė;
2. M. K. Čiurlionis Styginių kvartetas c – moll, III d. „Menuetto grazioso“;
3. J. Švedas „Baladė“, birbynei ir styginių kvartetui;
4. K. Vasiliauskaitės „Trys lietuvių liaudies dainos“ styginių kvartetui;
5. V. Montvila „Trys pastoralės“ birbynei ir styginių kvartetui;
„Pušys“
„Jūra“
„Kopos“
6. J. Naujalis „Svajonė“, styginių kvartetui;
7. V. Mikalauskas „Tėviškės keliais“, birbynei ir styginių kvartetui;
„Daina“
„ Žaidimai“
„Svajonėlė“
„Sutemos“
8. V. Barkauskas „Nuotaika“, birbynei ir styginių kvartetui;
I – dalies trukmė: apie 40 min.
II – DALIS
1. G. P. Telemann „Fantazija Nr. 2“ iš 12 fantazijų Solo fleitai (Solo birbynė);
2. J. S. Bach Arioso iš Kantatos BWV 156, birbynei ir styginių kvartetui;
3. W. A. Mozart Divertimento styginių kvartetui Nr.3 F – dur , K.138 I d. (Allegro);
4. B. H. Crusell „Divertismentas C-dur, op.9“, birbynei ir styginių kvartetui;
5. A. Piazzola „Ave maria“, birbynei ir styginių kvartetui;
6. E. Moriccone „Gabriel‘s oboe“, birbynei ir styginių kvartetui;
7. J. W. Kalliwoda „Morceau de salon“, birbynei ir styginių kvartetui;
II – dalies trukmė: apie 40 min.

Lietuvos šimtmetis su nacionaliniu instrumentu
„Lietuvos šimtmetis su nacionaliniu instrumentu“ – tai projektas, kuriame birbynė skambės novatoriškai, atskleisdama naujas instrumento galimybes. Koncerto metu bus galima išgirsti pasaulyje pripažintus klasikos šedevrus, vienus iš gražiausių lietuvių kompozitorių ir specialiai šiam instrumentui rašytus kūrinius. Birbynė, iš pažiūros, nesudėtingos struktūros instrumentas, kurio istorija siekia XVI a. Pirmosios birbynės buvo gaminamos piemenų, tačiau XIX a. neišvengė klasikinių instrumentų įtakos (tokių kaip klarnetas ir obojus). Birbynė buvo tobulinama ir po truputį imta groti sudėtingesnė profesionali muzika. Instrumentas atskleidžia neįtikėtinas garso tembrines ir dinamines spalvas, puikiai ima derėti platus ir sodrus garsas su virtuoziška technika. Neįtikėtina yra tai, kaip subtiliai šis instrumentas gali derėti su klasikiniais muzikos instrumentais – retas atvejis, kai koncerte galima pamatyti birbynę grojant su kitais klasikiniais instrumentais.
Koncerto ir bendradarbiavimo su „Archi Quartett“ idėja gimė galvojant apie Lietuvos nepriklausomybės šimtmetį. Šimtas metų – tai netrumpa Lietuvos tobulėjimo distancija, tai laikotarpis, kurio metu valstybė patyrė didelę užsienio kultūros įtaką, tačiau nepaisant to, Lietuvos nacionalinės vertybės išliko. Šio projekto tikslas būtent ir yra per simbolius ir muziką atspindėti, kaip pasaulio klasikos kūriniai gali puikiai derėti su nacionaliniu Lietuvos instrumentu, įprasminant šimtą laisvės metų. Lietuvos nepriklausomybės simboliai yra ne tik herbas, vėliava, himnas, bet ir kultūriniai reiškiniai, tokie kaip nacionalinė muzika ar nacionaliniai instrumentai. Lietuvai nėra nieko svarbiau, kaip tautinio suvokimo iškėlimas virš kasdienybės, galimybė pajausti savo šalies aukštą kultūrą ir parodyti, kad tai nors ir maža, tačiau stiprias ir gilias tradicijas puoselėjanti tauta.

Koncerto solistas – Vytautas Kiminius, kuris nepaisydamas nusistovėjusių stereotipų, atskleidžia plačias instrumento galimybes. Solistas yra tarptautinių ir respublikinių konkursų laureatas. Jo birbynė skamba Lietuvos ir užsienio salėse, pristatant publikai Lietuvos kultūrą. Šiuo metu Vytautas stažuojasi Italijoje „Conservatorio di Verona Evaristo Felice Dall‘abaco“, mokosi obojininko Alessandro Baccini klasėje. Vytautas yra pirmasis solistas, išvažiavęs studijuoti Birbynės atlikimo meno į Italiją.
Norėdamas pagilinti savo žinias, atlikėjas 2016 m. įgijo operos ir simfoninio orkestro dirigento magistrantūros laipsnį prof. Juozo Domarko klasėje. Norėdamas tobulėti ir plėsti savo žinias, Vytautas tais pačiais metais įstojo į LMTA – pradėjo birbynės magistrantūros studijas, kur ir sėkmingai studijuoja ir tobulina įgūdžius kartu su vienu ryškiausių Lietuvos obojininkų, prof. dr. Robertu Beinariu.
Tais pačiais metais Švietimo ir mokslo ministrė įteikė padėkos raštą už kūrybinės idėjos ir jų įgyvendinimą rengiant Lietuvos moksleivių dainų šventę „Tu mums viena“ programą, ir kultūros vertybių puoselėjimą dirbant su Lietuvos jaunimu. Solistas 2015 m. Lietuvos nacionalinį instrumentą pristatė visam pasauliui, projekto „The sound of Europe“ tiesioginės transliacijos metu, „Deustche Welle“ kanale. Tos pačios kelionės metu, Vytautas pristatė Lietuvos kultūrą Berlyno Finansų ministerijoje, atlikdamas savo programą. Ši ir kita panaši atlikėjo veikla, noras bendradarbiauti su kitais muzikos atlikėjais, rodo lietuvišką entuziazmą puoselėti savo tautos vertybes čia ir dabar, pristatant jas tiek tradiciniais, tiek novatoriškai būdais.
2013 m. Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė įteikė padėkos raštą už tarptautinį įvertinimą.

Kartu su solistu koncerte grieš styginių kvartetas „Archi Quartett“ Vitalija Makrickienė (smuikas), Ginta Kriščiūnaitė (smuikas), Mantas Makrickas (altas), Mykolas Rutkauskas (violončelė).
Styginių kvarteto „Archi Quartett“ nariai – tarptautinių ir respublikinių konkursų laureatai, LMTA absolventai, šiuo metu grojantys Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatro simfoniniame orkestre. Visi keturi atlikėjai aktyviai dalyvauja Lietuvos muzikiniame gyvenime, kaip įvairių ansamblių, projektų nariai ar solistai.
Ansamblis susibūrė 2006 m. studijų LMTA metu. 2007m. tapo tarptautinio konkurso „Muzika be sienų“ Druskininkuose laureatu bei buvo apdovanotas ministro pirmininko padėkos raštu už nuopelnus Lietuvos kultūrai. Tais pačiais metais kvartetas stažavosi Prancūzijoje, Saintes mieste vykusiuose klasikinės muzikos interpretacijos kursuose.
Studijų metais kvartetas ne kartą tobulinosi įvairių kamerinės muzikos profesorių klasėse (P. Schuhmayer, W. Kloss, Z. Livschitz ir kt. ). Šiuo metu ansamblio repertuare yra virš 200
kūrinių – nuo baroko genijų J. S. Bacho ar A. Vivaldžio iki šiuolaikinių džiazo kompozicijų. Kvartetas beveik kasmet dalyvauja „Kultūros nakties“ renginiuose, ne kartą grojo Šiaurės Lietuvos muzikos festivalyje „Biržai“, taip pat M. Mažvydo festivalyje Tauragėje, festivaliuose „Kalėdinis Vilnius“ bei „Muzikinės Kalėdos“. Vilniuje, koncertavo prezidento V. Adamkaus rengtame advento vakare, Vokietijos ambasadorės J. Schmitz rengtame koncerte Vokietijos ambasadoje.

Atnaujinta: 2018 m. rugsėjo 6 d.